NIERUCHOMOŚCI

Aspekty inwestowania na rynku nieruchomości w Polsce

Zamierzasz inwestować na rynku nieruchomości? Chcesz się dowiedzieć, jakie są najważniejsze elementy wpływające na jego kształt? Zastanawiasz się, jakiego rodzaju informacji mogą Ci dostarczyć opracowania urbanistyczne i czy powinny one mieć wpływ na Twoje decyzje? W takim razie zapraszamy do lektury naszego krótkiego artykułu. Jesteśmy przekonani, że zwarte w nim informacje okażą się dla Ciebie przydatne. Dzięki nim zwiększysz swoje szanse na sukces finansowy!

Dobry czas na zakupy

Coraz więcej osób decyduje się na ulokowanie swoich funduszy na rynku nieruchomości. Taka sytuacja jest efektem rozwoju gospodarczego oraz wynikającego z niego wzrostu zamożności społeczeństwa. Zakup lokalu lub działki może stanowić doskonałą inwestycję, oczywiście pod warunkiem, że zostanie on odpowiednio przemyślany.

Warto pamiętać, że skutki ulokowania pieniędzy w nieruchomościach będą trwać całymi latami – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Decyzje, jakie podejmiesz w tej kwestii, powinny więc zostać dokładnie przeanalizowane. Należy również mieć na uwadze fakt, że zakup tego rodzaju dóbr ma własną specyfikę. Poniżej znajdziesz opisy najważniejszych aspektów.

Jaka to inwestycja?

W ekonomii wyróżnia się dwa główne sposoby lokowania pieniędzy. Są to:

  • inwestycje o charakterze finansowym – lokaty bankowe, udziały w funduszach inwestycyjnych, akcje, obligacje, opcje, bony skarbowe itp.,
  • inwestycje rzeczowe – należą do nich: dzieła sztuki, metale szlachetne, maszyny, wartości niematerialne, przedmioty kolekcjonerskie itp.

Co niezmiernie istotne, inwestowanie w nieruchomości zalicza się zarówno do pierwszej (warto pamiętać, że wiele funduszy inwestuje w nieruchomości), jak i do drugiej grupy. 

Sposób na inflację

Wielu inwestorów traktuje zakup nieruchomości jako formę zabezpieczenia własnego kapitału przed wpływem inflacji. Jest to korzystniejsze rozwiązanie niż lokata bankowa, a przy tym stanowi doskonały sposób na pomnożenie środków w dłuższej perspektywie czasowej.

Aby jednak tego rodzaju inwestycja spełniła swoje zadanie w jak największym stopniu, należy zawsze brać pod uwagę planowanie urbanistyczne i nabywać takie działki, które wraz z upływem czasu mają realną szansę na zwiększenie swojej wartości. 

Co wyróżnia nieruchomości?

Trzeba mieć świadomość, że ten rodzaj inwestycji jest wyjątkowy i wyróżnia się cechami, jakich nie mają pozostałe formy lokowania kapitału. Do specyfiki tego rynku należą:

  1. Indywidualny charakter. Na każdą nieruchomość składają się budynki oraz grunty, na jakich zostały one posadowione. Jest to jedyna w swoim rodzaju całość – nie ma na świecie dwóch identycznych posesji. Ta sama budowla, znajdująca się w innym miejscu, ma zupełnie odmienną wartość, wynikającą z cech fizycznych danego terenu. I odwrotnie – sąsiadujące ze sobą działki, zabudowane obiektami o innej stylistyce czy stanie technicznym, będą w różnym stopniu atrakcyjne.
  2. Lokalizacja. Ten parametr należy uznać za kluczowy element sukcesu podczas inwestowania w nieruchomości. Może się zdarzyć, że mało atrakcyjny kawałek gruntu stanie się wkrótce niezwykle interesujący, ponieważ w jego sąsiedztwie powstanie obiekt wielokrotnie zwiększający jego wartość. Dlatego, pragnąc dokonać trafnej lokaty kapitału, należy nie tylko sprawdzić stan bieżący, ale też pilnie śledzić opracowania planistyczne dotyczące przyszłych inwestycji.
  3. Długotrwały charakter. Zakup nieruchomości zawsze powinien przynosić korzyści przez długi czas. Właściciel może czerpać zyski z tytułu najmu lub dzierżawy, a zatem nie warto pozbywać się dobra zbyt wcześnie. Jest to inwestycja wybitnie długofalowa.

Chcesz inwestować w nieruchomości?

Tego rodzaju lokata kapitału może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę – pod warunkiem, że uwzględnisz wszystkie opisane wyżej aspekty, przeanalizujesz opracowania urbanistyczne oraz weźmiesz pod uwagę specyfikę danej lokalizacji. Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę na ten temat, możesz skorzystać ze szkoleń z planowania. Dzięki uzyskanym informacjom zwiększysz swoje szanse na dokonanie trafnych inwestycji i uzyskanie niezależności finansowej. Przekonaj się osobiście!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *